Meny
Meny

Administratör till Adolfsberg

Örebro Sista ansökningsdag: 2021-09-30

Adolfsbergs församling söker administratör

I en av Sveriges mest expansiva städer, Örebro, hittar du en stadsdelsförsamling som sätter barnen i fokus och som har ett särskilt hjärta för funkisfrågor. Nu söker vi en ny administratör!

Adolfsbergs församling ligger i de södra delarna av Örebro och är en del i Örebro pastorat. Församlingen har en stark tradition av god samverkan med människor och organisationer i närområdet.  Här möts gammal kultur med nybyggnation och detta är en expansiv del av staden med många nyinflyttade familjer. Vi erbjuder arbete i en stimulerande arbetsmiljö med intressanta uppgifter, i ett härligt arbetslag som har nära till både skratt och allvar. Vår kyrka och församlingshem är en sammanbyggd rustik byggnad från 1970 som är en mötesplats för många. Vår devis är att det blir bättre tillsammans och vi arbetar gärna i team kring de olika arbetsuppgifter som ligger framför oss.

Nu går vår administratör i pension och vi söker en efterträdare, är det du?

Rollen som administratör i församlingen är en nyckelbefattning med kvalificerade och omfattande arbetsuppgifter. Administratören samordnar en stor del av församlingens administration och kontakter samt planerar och genomför vissa arbetsprocesser. Det kan vara arbetet med verksamhetsplanering och -uppföljning, planering och genomförande av personalsamlingar. Administratören har också kontakter med andra parter inom pastoratet och i närsamhället samt ansvar i vissa personalfrågor.

Om tjänsten

Tjänsten är en tillsvidareanställning på 100%. Arbetet sker mestadels på dagtid och vi tillämpar flexibel arbetstid. I arbetet ingår att vara sekreterare i församlingsrådet, arbete med ekonomisk planering och uppföljning i församlingen, ansvar för kontering, fakturering, kollektredovisning och församlingens kontanthantering. Vidare sköter administratören samordning av bokningar och statistik, annonsering och predikoturer samt viss kyrkobokföring. Ansvaret för församlingens diarium, mail- och posthantering samt att svara på frågor via telefon och mejl ingår också i tjänsten. Dessutom arbetar administratören en dag per vecka i pastoratets gemensamma informationsservice.

Om dig som söker

Arbetet som administratör ställer krav på god organisations- och planeringsförmåga, noggrannhet, flexibilitet, stresstålighet och kommunikationsförmåga. Du har en god samarbetsförmåga och driv till självständigt arbete.

Vi söker dig som har en relevant högskoleutbildning och har erfarenhet av att arbeta administrativt. Din datakunskap är god och din förmåga att använda Windows Officeprogram är utmärkt. Du har även erfarenhet av att planera, leda och genomföra arbetsprocesser.

Erfarenhet av församlingsarbete inom Svenska kyrkan och erfarenhet av arbete i projekt i olika arbetsgrupper är meriterande.

Tjänsten innebär regelbunden kontakt med barn och ungdomar, därför kommer du enligt lag att få lämna utdrag ur belastningsregistret om du kallas till intervju.

Du är medlem i Svenska kyrkan.

Sista ansökningsdag är 30 september

Tillträdesdag: 13 december eller enligt överenskommelse

 

Välkommen med din ansökan!