Meny
Meny

Husvärd i Längbro församling

Örebro Sista ansökningsdag: 2021-01-24

Om oss...

Husvärd

Tillsvidareanställning 100 %

Vi i Längbro församling söker en ny medarbetare till vårt arbetslag. Är det Du?

Arbetsuppgifter

Husvärden är inköpsansvarig för församlingens livsmedel, ansvarig för servering till interna grupper, födelsedags- och grötfester, sommarcafé, soppluncher och andra större församlingsevenemang med personal och ideella. I tjänsten ingår även att bidra i församlingens övriga verksamhet beroende på dina personliga kvalifikationer. Husvärden visar även lokalerna inför uthyrning och lokalvård ingår i arbetet. Som husvärd ingår handledningsansvar för ideella medarbetare och praktikanter som arbetstränar.

Arbetet sker oftast på dagtid, men även kvällar och helger.

Vi söker dig som

  • Har tidigare erfarenhet av arbete i församling och kyrka
  • Har livsmedelsutbildning och/eller lokalvårdsutbildning eller motsvarande kompetens eller arbetslivserfarenhet
  • Har god datorvana, då våra rapporteringssystem inom församlingen och pastoratet sköts digitalt
  • Har körkort och tillgång till bil
  • Längtar efter ett levande församlingsliv

Dina egenskaper

Du är en strukturerad person som trivs med lagarbete och även med självständiga arbetsuppgifter. Du är flexibel, har lätt för att samarbeta, har ett gott omdöme och är serviceinriktad. Du har förmåga att möta kollegor och församlingsbor, gamla som unga, på ett bra sätt. Du kan ta egna initiativ och tycker om att lösa problem. Stor vikt kommer att läggas på personlig lämplighet för tjänsten. Då tjänsten innebär regelbunden kontakt med barn och ungdomar kommer du enligt lag att få lämna utdrag ur belastningsregistret om du kallas till intervju.

Vi erbjuder

  • ett varierande jobb med självständighet och eget ansvar
  • ett nära sammanhang med stort engagemang
  • ett pastorat med resurser och god ekonomi
  • möjligheter till kompetensutveckling samt flexibilitet för att kunna förena arbetsliv och privatliv
  • ett nyrustat församlingshem att arbeta i

 

Svenska kyrkan

Vi ser det som en självklarhet att du är medlem i Svenska kyrkan och delar kyrkans tro och värderingar.

Vi är

En församling och ett arbetslag med tre präster, två diakoner, tre musiker, två pedagoger, två församlingsassistenter, en husvärd, en administratör och två vaktmästare. Det är ett arbetslag som präglas av samarbete där vi hjälper varandra över våra professioner för att verksamheten ska fungera på bästa sätt. Vi har nära både till skratt och allvar och drivs av församlingens devis: Sedd av människan – älskad av Gud.

Församlingen ligger i den vackra västra delen av Örebro, nära till både stad och skog. Här är det ständigt liv och rörelse.

Ansökan

Sista ansökningsdag: 24 januari                                                                        

Intervjuer sker: 4-5 februari

 

Välkommen med din ansökan!

Kontaktperson:

Sonya Wallentin

Församlingsherde

sonya.wallentin@svenskakyrkan.se

019-15 47 81

 

Cathryn Ekeberg

Administratör

cathryn.ekeberg@svenskakyrkan.se

019-15 46 44

Kontakt:
Cathryn Ekeberg, Administratör
019154644
cathryn.ekeberg@svenskakyrkan.se

Sonya Wallentin, Församlingsherde
019154781
sonya.wallentin@svenskakyrkan.se